پاورپوینت بررسی نحوه اجرای پی در ساختمان - پروژه روش های اجرایی ساختمان - 58 اسلاید

پاورپوینت بررسی نحوه اجرای پی در ساختمان - پروژه روش های اجرایی ساختمان - 58 اسلاید

پاورپوینت بررسی نحوه اجرای پی در ساختمان - پروژه روش های اجرایی ساختمان - 58 اسلاید

پاورپوینت بررسی نحوه اجرای پی در ساختمان - پروژه روش های اجرایی ساختمان

 

بخشی از مطلب
پی چیست؟پی، شالوده یا فونداسیون بخشی از ساختمان است که وظیفهٔ انتقال نیرو از ستونها به زمین و خاک اطرافش را بر عهده دارد که بر اساس نوع ساختمان، میزان نیروهای وارده، نوع زمین و شرایط آب و هوایی منطقه نوع و ابعاد آن مشخص می‌شود.
انواع پی؟؟به طور کلی از لحاظ اجرایی ما دارای 4 نوع مدل اجرایی پی می باشیم که عبارتند از:۱-پی منفرد (تکی، نقطه ای):پی هایی که بار یک ستون تکی یا یک دیوار را حمل می نمایند. برای ساختمانهایی که بار آن‌ها به صورت متمرکز (نقطه ای)به زمین منتقل می‌شود ساخته میگردد مانند ساختمان‌های فلزی یا ساختمان‌های بتنی.
لایه‌های پی‌های نقطه ای:زمین مناسببتن مگرمیلگردهای کف پیبتن اصلیصفحه زیر ستون(در ساختمانهای اسکلت فلزی)
2- پی مرکب :پی هایی که بار دو تا چهار ستون را حمل می نمایند
3- پی نواری :این پی‌ها معمولاً در ساختمان‌های آجری مورد استفاده قرار می گیرد. حداکثر عمق پی‌های نواری در حدود ۵۰ و عرض پی قدری بزرگتر از عرض دیوار روی آن می باشد.
لایه‌های پی‌های نواری به ترتیب از پایین به بالا:شفته ریزیکرسی چینیشناژملات ماسه سیمان برای ایزولاسیون رطوبتیقیر گونیملات ماسه سیمان برای پوشش روی قیر گونیدیوار چینی اصلی
 5- پی گسترده :به پی هایی اطلاق می‌شود که بار چند ستون یا دیوار را که در ردیف‌ها یا امتدادهای مختلف قرار دارند به زمین منتقل می نمایند. پی گستره ممکن است به شکل دال مجموعه تیر_دال و... ساخته شود.
اجرای فونداسیون (پی)مراحل ساخت فنداسيون ساختمان:
اجراي فونداسيون ساختمان بايد به طور كاملا فني و دقيق روي زمين با مقاومت كافي و كنترل شده، باخاك كاملا متراكم و داراي دانه بندي و جنس مطلوب باشد، تا احيانا مسئله نشست و لغزش در پي رخ ندهد.به همین دلیل مهندس طراح باید از طبیعت و رفتار خاک زیر شالوده مطلع باشد.فرآیند شناسایی خاک تحت الارض و تعیین مشخصات فیزیکی آن <<شناسایی های تحت الارضی >> نامیده میشود.
هدف از این شناسایی ها تعیین اطلاعاتی است که مهندس ژئوتکنیک را در موارد زیر یاری میدهد.1) انتخاب نوع و عمق شالوده ای که برای سازه مناسب است2) تخمین ظرفیت باربری پی3) تخمین نشستهای احتمالی4) تعیین موقعیت سطح آب زیرزمینی5) تعیین روشهای اجرایی برای تفسیر شرایط تحت الارض6) تعیین خصوصیات شیمیایی خاک(جهت تعیین نوع سیمان مصرفی)
برنامه مطالعات تحت الرضی شامل 3 گام اساسی زیر میباشد:الف) جمع آوری اطلاعات اولیهب) بازدید محلیج) عملیات گمانه زنی و شناسایی
جمع آوری اطلاعات اولیه شامل : نوع سازه و کاربری آن،تعداد ستون ها،محدودیت های آیین نامه ای ملی و محلیبازدید محلی: در این مرحله به منظور بازرسی چشمی از منطقه بازدید محلی با هدف بررسی لایه بندی خاک ، بررسی روییدنیهای سطحی ، بررسی تراز آب در چاههای موجود در منطقه ،بررسی شالوده های ساختمان های اطراف انجام میگیرد. 
عملیات گمانه زنی و شناسایی : به چاههایی که در محل به منظور شناسایی خاک حفاری میشود گمانه گفته میشود.هیچ گونه قانون سرراستی جهت تعیین دقیق تعداد ، محل ، فواصل و عمق گمانه ها وجود ندارد.توصیه های زیر جهت تقریب مطمئن موارد فوق ارائه شده است. 
1) تعداد گمانه ها – فواصل گمانه هادر یک پروژه ایده ال متمرکز 5 گمانه لازم بوده که معمولا چهار گمانه در گوشه و یگی در مرکز حفاری میباشد.
در صورت محدودیت هزینه ها سه گمانه به یکی از حالت های زیر حفاری میشود.
از طرف دیگر فواصل گمانه ها نیز تا حد ممکن از مقادیر پیشنهادی جدول زیر تجاوز نکند.
2) عمق گمانه :- در حفر ترانشه ها و خاکبرداری های عمیق عمق گمانه حداقل باید 1.5 برابر عمق خاکبرداری باشد- برای شالوده های عمیق (شمع ها) عمق گمانه 10 تا  30  متر پایین تر از کف شمع به نحوی که خاک در محدوده تاثیر تنش های حاصل از شمع شناسایی گردد.- برای خطوط لوله 0.5 تا  2 برابر قطر لوله از کف بستر لوله- برای تونل حداقل به اندازه قطر تونل در زیر کف تونل-برای خاکریزها حداقل برابر ارتفاع خاکریز
 روشهای گمانه زنی :1- حفر چاهک دستیاین چاهک ها معمولا توسط مقنی و با کمک وسایل دستی حفاری میشوند .عمق آنها معمولا 15 تا 20 متر می باشد.
2-حفر گمانه با استفاده از مته های مارپیچ (دستی و ماشینی )ساده ترین روش گمانه زنی است.کاربرد این مته ها در راهها و ساختمانهای سبک است و عمق پیشروی آنها 3 تا 5 متر است.نوع ماشینی ؛60 تا 70 متر .
مته های مارپیچ در دو نوع با محور تو خالی و محور توپر وجود دارند.در حالت استفاده از مته با محور توخالی ، در نوک مته یک کلاهک وجود دارد که توسط میله حفاری می توان ان را از ته گمانه بیرون   کشید و لازم نیست مته از گمانه بیرون کشیده شود.
3- حفاری درونی : در این روش سر مته هایی که به سر میله حفاری نصب شده اند با سرعت زیادی دوران کرده و خاک و سنگ موجود در نوک سرمته را بریده ، آسیاب کرده و در عمق نفوذ میکند.از حفاری دورانی میتوان  در ماسه ، رس و سنگ استفاده کرد.در حین حفاری آب یا گل حفاری تحت فشار از طریق میله مته به سمت سر مته فرستاده میشود .این آب در برگشت به سمت بالا محصولات بدست آمده از حفاری را به سطح زمین می آورد .گمانه های حفر شد به وسیله این روش قطری بین 50 تا 200 میلیمتر دارند 
3- حفاری پرکاشن در این روش با بلند کردن و رها کردن یک سر مته سنگین ، ته گمانه خرد شده و محصولات حفاری با تزریق آب به سطح زمین آورده می شود.
و اما نكات اجرایی زیرسازی پی :قبل از شرح مختصر مراحل ساخت پی، باید توجه داشت كه ابتدا نقشه فونداسیون را روی زمین پیاده كرد و برای پیاده كردن دقیق آن بایستی جزییات لازم در نقشه مشخص گردیده باشد. 
از جمله سازه به شكل یك شبكه متشكل از محورهای عمود بر هم تقسیم شده باشد و موقعیت محورهای مزبور نسبت به محورها یا نقاط مشخصی نظیر محور جاده، بر زمین بر ساختمان مجاور و غیره تعیین شده باشد. (معمولاً محورهای یك امتداد با اعداد 3،2،1 و... شماره گذاری می شوند و محورهای امتداد دیگر با حروف C-B-A و... مشخص می گردند(. همچنین باید توجه داشت ستونها و فونداسیونهایی را كه وضعیت مشابهی از نظر بار وارد شده دارند، با علامت یكسان نشان می دهند : ستون را با حرف C و فونداسیون را با حرف F نشان میدهند.
ترسیم مقاطع و نوشتن رقوم زیر فونداسیون، رقوم روی فونداسیون، ارتفاع قسمت های محتلف پی، مشخصات بتن مگر، مشخصات بتن، نوع و قطر كلی كه برای بریدن میلگرد ها مورد نیاز است باید در نقشه مشخص باشد.
و...

 


دسته:

پاورپوینت بررسی نحوه اجرای پی در ساختمان - پروژه روش های اجرایی ساختمان - 58 اسلاید

خرید آنلاین